• Przytulanki

Przytulanka – dlaczego odgrywa tak ważną rolę w życiu dziecka?

Kolorowy pluszowy kot, żyrafa lub jednorożec, ze zniszczonym futerkiem, nie do końca czysty – nie tak wyobrażałaś sobie wielką miłość swojej pociechy? Dzieci kochają pluszaki, które są miękkie, przyjemne w dotyku i można je zabrać ze sobą wszędzie. Uczucie to rozkwita od pokoleń, gdyż do puszystych maskotek chętnie przytulają się nie tylko nasze maluchy. My sami także mieliśmy w dzieciństwie swoją ukochaną przytulankę, która była nieodłącznym towarzyszem podczas zasypiania, zabawy i poznawania świata.

Kilka słów o historii pluszowego misia

Czy wiesz, że w tym roku pluszowy miś będzie świętować swoje 116 urodziny? Jego historia sięga 1902 roku i rozpoczyna się na terenie Stanów Zjednoczonych. Inspiracją do stworzenia maskotki był obrazek z polowania, podczas którego został postrzelony niewielki niedźwiadek. Ówczesny prezydent USA, Theodor Roosevelt nakazał uwolnienie misia. Jeden ze świadków tego wydarzenia uwiecznił całą historię na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. W ten sposób powstała zabawka, którą zaczęto sprzedawać pod nazwą Teddy Bear, a która obecnie w języku angielskim określa wszystkie pluszowe misie.

Jaki jest najlepszy czas na przytulankę?

Najczęściej dorośli sami sięgają w sklepie po ładną maskotkę, która ma zostać przytulanką dla ich maluszka. Jednak życie pokazuje, że pociechy nierzadko dokonują zgoła innych wyborów, niekoniecznie wybierając przedmioty, które wydają się atrakcyjne w naszej opinii. A od kiedy można zaobserwować sympatię dziecka do pluszaka?

Przywiązanie do pluszowego ulubieńca pojawia się zazwyczaj około ósmego, dziewiątego miesiąca życia. To właśnie wtedy maluchy zaczynają naukę przemieszczania się bez pomocy dorosłych, pełzając i raczkując. Chcą samodzielnie odkrywać otaczający świat, a to wiąże się z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa. Dziecko przekonuje się, że środowisko wokół się zmienia, ale trzymany w ręce brązowy czy biały pluszowy miś jest wciąż taki sam. Niekiedy zdarza się, że początki przyjaźni maskotki z malcem zbiegają się z okresem powrotu mamy do pracy i pozostawaniem pod opieką niani. Wówczas staje się ona symbolem bliskiej, przyjacielskiej relacji.

Po co właściwie dziecku pluszak?

Główną rolę, jaką odgrywają pluszaki dla dzieci to przede wszystkim zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, w sytuacji, kiedy nie ma obok rodzica. Pluszowe zabawki: kotki, pieski czy misie ułatwiają także zasypianie, gdyż maluch może się w nią spokojnie wtulić i bezpiecznie zasnąć, nawet jeśli nocuje poza domem. Ulubiona maskotka jest także doskonałym lekarstwem na wszelkie smutki i choroby.

Pluszowa grzechotka czy inna miła w dotyku zabawka zabrana w obce, nieznane do tej pory maluchowi miejsce (przychodnia, przedszkole, dom cioci), pozwala na przezwyciężenie lęku przed zupełnie nowym otoczeniem. Dzięki niej dziecku jest o wiele łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku. Co więcej, taka maskotka bez wątpienia przyczynia się również do usamodzielnienia malucha, co sprawia, że mama przestaje być niezbędna. To pluszakowi dziecko zdradza swoje największe sekrety i tajemnice, przytulając się do niego w trudnych chwilach.

Na co zwrócić uwagę wybierając przytulankę?

Obecnie pluszaki koty, pieski, króliki i inne zwierzątka, posiada w swojej ofercie niejeden sklep internetowy. Mimo ogromnych zalet, jakie niewątpliwie mają tego typu zabawki, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie naszych milusińskich. Dlatego bez względu na to, czy sięgamy po tradycyjne misie, czy np. po interaktywne pluszaki – pozytywki, warto sprawdzić na metce, czy zabawka posiada podstawowe atesty CE i EN 71. Co więcej, tego rodzaju przedmioty dla dzieci powinny być wykonane z nietoksycznych i niepalnych materiałów, barwione bez użycia szkodliwych związków. Ze względu na plastikowe elementy (oczy, nos) niektóre pluszowe maskotki są przeznaczone dla dzieci od trzeciego roku życia.

Podsumowanie

Dzisiejsze pluszaki to nie tylko misie, gdyż oprócz nich możemy dostać właściwie każde zwierzątko, o jakim zamarzy nasza pociecha. Tego rodzaju zabawka może być potrzebna dziecku nawet przez kilka lat. Jako niemowlakowi ułatwi mu zasypianie i da poczucie bezpieczeństwa, natomiast dla przedszkolaka będzie partnerem w zabawie, z którym rozmawia, nakrywa do stołu itp. Ukochana maskotka nie tylko uspokoi i będzie lekiem na smutki, ale także pomoże nauczyć się ról społecznych. Przyjdzie dziecku z pomocą w przełomowych momentach życia, a po latach będzie ważnym i ckliwym wspomnieniem z dzieciństwa.